Danışmanlık Hizmeti

ICTS olarak son 10 yılda özel güvenlik sektörünün gidişatına baktığımızda, pazarın gittikçe genişlediğini ama bu paralelde kalitenin yükselmediğini de farkına varmamız gerekiyor.

Sorun:

Özel güvenlik ihtiyacı günümüzde neredeyse tüm kurumların ihtiyacı haline gelmiştir, ancak bu ihtiyaç, temizlik ve teknik hizmetler şeklinde yorumlanıp, fiyat-kalite odaklı olmasından çok, sadece fiyat odaklı bir noktaya varmaktadır. Kurumların gider kalemlerinde, özel güvenlik satırı sabit bir hal almıştır ancak bu hizmetin kalitesel ölçümü için herhangi bir kalem yoktur. Her hizmetin bir ölçümü olmalıdır, şirketler muhasebe, üretim, satış vb çalışmaları için denetleme ve ölçümleme yapmaktadırlar, aynı paralelde temizlik hizmeti için görsel bir denetim yetmektedir, ancak güvenlik hizmeti için görsel denetim maalesef yetmemektedir. Kurumlar güvenlik bacağında, genelde personel, donanım, prosedür ve denetim prensiplerini entegre kullanmamaktadırlar, bu da aslında güvenlik elemanının sürekli “false-pozitif” hata yapmasına sebep olmaktadır. Örneğin, elemanın x-ray cihazı kullandığını farz edelim, bu eleman profesyonel bir x-ray operatörü eğitimi almamış ve sınava tabi olmamışsa, periyodik testten geçmediyse, aslında sürekli hatalı karar veriyor olabilir, ancak bu hatalı kararın sonucunda bir “olay” cereyan etmiyorsa, kimse güvenlik sisteminin hatalı çalıştığını fark edemez. Maalesef bu örneklemeyi birçok güvenlik uygulamasında görebiliriz, doğru rutin devriye süreci, şüpheli belirti tespiti, bu belirtinin ışığında ne yapılması gerektiğinin prosedürü vb.

Çözüm:

Sistemler sürekli olarak tarafsız bir göz ile denetlenmelidir, bu “tarafsız” lık ilkesi, şirketin aynı zamanda eleman veriyor olmaması gerekir. Eleman veren şirketin aynı zamanda tarafsız denetim yapması işin doğasına terstir. ICTS, Türkiye’de kurulduğu 1996 yılından beri, tarafsız danışmanlık ve denetim hizmeti veren tek kurumsal ve uluslar arası şirket niteliğindedir. Bu hizmet sonucunda kurumlar, güvenlik hizmet satırında yazılı olan tutarın gerçekten fayda-maliyet ilkesine dönük yapılıp yapılmadığının aslında performans denetimini almaktadırlar. Özetle, 100 güvenlik elemanı çalıştıran bir şirketin ortalama yıllık maliyeti $1,2 milyon iken, bu rakamın tarafsız bir yapı tarafından denetlenmiyor olması kalitenin de ölçülmemesi anlamındadır.

ICTS Global Security, Türkiye